Strona główna OIL

   


 
Wspomnienie o Jadwidze Antoniewicz

I z dna przepaści można
zobaczyć gwiazdy.
A więc szukaj swego gwiazdozbioru nadziei !

      Tę głęboką myśl przywołujemy ilekroć okrutną prawdę o ciężkiej chorobie dziecka, jak czarną przepaść, musimy odkryć rodzicom. Jednocześnie musimy wspierać ich przez wiele lat nie tylko farmakologią, rehabilitacją ale i otuchą, uczeniem się drobnych radości z najmniejszych postępów w rozwoju dziecka z nieprawidłowością.
      To trudna strona pracy lekarza neurologa dziecięcego. Taką właśnie specjalność wybrała w swoim życiu zawodowym Jadwiga Antoniewicz - nasza długoletnia koleżanka, lekarz Poradni Neurologii Dziecięcej w Wojewódzkim Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie.
      Jadwiga Antoniewicz (1949-2003) urodziła się w Ełku, tu też ukończyła szkołę podstawową i liceum. Podjęła następnie studia w Akademii Medycznej w Białymstoku. Dyplom lekarza uzyskała w 1975 roku. Po studiach przeniosła się do Częstochowy, tu założyła rodzinę. Pracowała początkowo w Oddziale Dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Poradni Dziecięcej przy ul. Księżycowej. Uzyskała w tym czasie specjalizację I stopnia z pediatrii (1980 r.).
      Następnie rozpoczęła pracę w Poradni Neurologii Dziecięcej, najpierw w ramach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, a potem w Wojewódzkiej Przychodni Matki i Dziecka, gdzie pracowała do końca.
      W 1993 r. uzyskała II stopień specjalizacji z neurologii dziecięcej pod kierunkiem prof. Jagny Czochańskiej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
      Dziś nie ma już wśród nas Jadzi Antoniewicz. Pozostaje jednak w naszej - współpracowników, pacjentów, rodziców - pamięci.
      Trudno nam pogodzić się ze śmiercią dobrego człowieka, lekarza i koleżanki. Nauczyliśmy się od niej cierpliwości, wyrozumiałości i wytrwałości w trudnej pracy lekarza, szczególnie opiekującego się małymi, często niepełnosprawnymi, pacjentami.
      Jadzia, niezwykle skromna, spokojna, życzliwa pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Koleżanki i koledzy z pracy

Częstochowska Gazeta Lekarska nr 2003/3 - pismo Częstochowskiej Izby Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Częstochowie.
Dla członków izby lekarskiej bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020