Strona główna OIL

   


 
Spotkanie Jarosławiaków

26 września 2015 r. odbyło się kolejne IV Towarzyskie Spotkanie WAM-owców "Jarosławiaków". Tym razem biesiadowaliśmy w Zajeździe "Zygmuntówka" w Szówsku. Miła atmosfera sprawiła, że mimo deszczowej aury humory uczestnikom dopisywały. Było nas dziesięciu. Niewielka to liczba zważywszy, że stomatologów i lekarzy wojskowych spełniających nasze kryteria jest ponad dwudziestu. Biorąc jednak pod uwagę, iż niektórzy koledzy mieszkają naprawdę daleko innym nie pozwalają zdrowie lub obowiązki (nigdy wiek!) - zmienia się ocena frekwencji.
Sam fakt tworzenia tradycji naszych spotkań dodaje optymizmu i pozwala planować następne. Rozpiętość wieku, stopni wojskowych, tytułów naukowych, specjalizacji, no i oczywiście różnorodność doświadczeń życiowych i zawodowych warunkuje niepowtarzalność atmosfery.
Pamiętamy naszych Nauczycieli, pamiętamy WAM . Wiemy, że w jego 40-letniej historii 20 lat zajęło stworzenie całej bazy naukowej, a tylko kilkanaście miesięcy likwidacja. Niech stanowi to memento dla wszystkich "likwidatorów", zwłaszcza że wojskowa służba zdrowia była jedyną służbą w tamtym czasie spełniającą standardy NATO (mowa o ludziach, nie o sprzęcie).
Chylimy czoła również przed kolegą Jerzym Miłkowskim, który zredagował dwie bardzo ważne prace - "Wojskowa Akademia Medyczna. Pamiętnik Akademicki" i "Lekarze Wojskowi. Wspomnienia i refleksje". Bez tradycji ustnej i pisemnej ślad po nas zaginie. Ale jest dzień dzisiejszy i ten dominował w naszych rozważaniach. Mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się w dużym gronie na V (jubileuszowym) spotkaniu. Być może w okolicach 29 listopada, tj. Dnia Podchorążego.

Marian KYC
Jarosław ZGÓRSKI"Skalpel" 2015/06 (listopad-grudzień) - pismo Wojskowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Wydawca: Wojskowa Izba Lekarska w Warszawie.
Dla członków izby lekarskiej bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020