Strona główna OIL

   


 
Szpalta Prezesa

Szanowne Koleżanki i Koledzy
Wraz z zakończeniem pięknych dni złotej polskiej jesieni i nadejściem pierwszych mrozów ucichły słowa krytyki pod adresem Naczelnej Rady Lekarskiej w związku z uchwałą o podwyżce składki członkowskiej do 60 zł miesięcznie. Po burzliwych dyskusjach podczas Konwentu Prezesów w dniu 16 listopada i posiedzenia NRL w dniu 17 listopada utrzymano w mocy uchwałę z dnia 5 września i stało się faktem, że od 1 stycznia 2015 r. na samorząd lekarski płacimy 60 złotych miesięcznie. Ten rozdział w działalności samorządowej został jakby zamknięty, zobaczymy co nas czeka jeszcze po Nowym Roku, jaka będzie realizacja uchwały NRL.
W niektórych Okręgowych Izbach Lekarskich rozpoczęto obchody jubileuszu 25-lecia reaktywacji samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Uczestniczyłem w takich uroczystościach w dniu 8 listopada w Warszawskiej Okręgowej Izbie Lekarskiej im. prof. Jana Nielubowicza, które odbywały się w bardzo podniosłej atmosferze i były połączone z uroczystym nadaniem Prawa Wykonywania Zawodu, młodym adeptom sztuki medycznej po zakończonym stażu podyplomowym, absolwentom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W niemniej podniosłej atmosferze w dniu 22 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe w Łódzkiej Okręgowej Izbie Lekarskiej, w których również uczestniczyłem. Na miejsce obchodów wybrano jakże bardzo historyczny obiekt, dawny Instytut Stomatologii przy ul. Nowotki 21 (obecnie Dom Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej 21). To w tym miejscu, w gabinecie Pana prof. W. Józefowicza, 25 lat temu dojrzewały ostateczne decyzje co do kształtu reaktywowanego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.
W działalności Wojskowej Izby Lekarskiej skupiliśmy się znowu na kilku uroczystościach jubileuszowych, które wypadały w bieżącym czasie. A mianowicie, w dniu 5 listopada, podczas XX Jubileuszowego Sympozjum Alergologicznego, odbyła się w Krakowie podniosła uroczystość 40-lecia pracy zawodowej, człowieka bardzo zasłużonego dla samorządu lekarskiego, byłego Prezesa WIL, prof. Jerzego Kruszewskiego. Uczestniczyłem w tych uroczystościach wraz z Sekretarzem NRL Konstantym Radziwiłłem. Drugi jubileusz, którego obchody odbyły się w dniu 30 października, dotyczył 50-ej rocznicy działalności "Szpitala na Szaserów", obecnie Wojskowego Instytutu Medycznego, flagowej jednostki wojskowej służby zdrowia. W uroczystościach uczestniczyło wielu polityków, posłów, senatorów z Wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej Tomaszem Siemoniakiem na czele i wielu innych dostojnych gości i przyjaciół szpitala. Na posiedzeniu Rady Lekarskiej WIL w dniu 21 listopada podjęto uchwałę o zwołaniu XXXIII Zjazdu Lekarzy WIL w dniu 20 marca 2015 r. oraz Konferencji poświęconej jubileuszowi 25-lecia funkcjonowania Wojskowej Izby Lekarskiej w przeddzień zjazdu, czyli 19 marca 2015 r.

Koleżanki i Koledzy,
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, życzę Wam zdrowych, spokojnych Świąt, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, w gronie bliskich i znajomych oraz tego, by w Nowym 2015 Roku wszystkie Wasze marzenia i plany były w zasięgu ręki.

Prezes Rady Lekarskiej
Wojskowej Izby Lekarskiej
dr n. med. Jan SAPIEŻKO"Skalpel" 2015/01 (styczeń-luty) - pismo Wojskowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Wydawca: Wojskowa Izba Lekarska w Warszawie.
Dla członków izby lekarskiej bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020