Strona główna OIL

XII Letnie Igrzyska Lekarskie

Zakopane 10-14.09.2014 r.

Wojskowa Izba Lekarska była reprezentowana w grach zespołowych i konkurencjach indywidualnych. Na 25 metrowym basenie w COS-ie bardzo udany debiut miał dr Krzysztof Derkowski - okulista z Inowrocławia, który w kategorii C zdobył 8 medali - 4 srebrne: 50 i 100 klasycznym, 50 motylkowym i w sztafecie mieszanej stylem dowolnym oraz 4 brązowe-50m i 100m stylem dowolnym, 50m grzbietowym i 100m zmiennym. Mnie udało sie wywalczyć 4 złote medale w kategorii: D-50 i 100 klasycznym, 400 dowolnym i w sztafecie stylem dowolnym oraz 4 medale srebrne: 50 i 100 dowolnym, 50 grzbietowym i 100 zmiennym. W sumie był to bardzo udany występ sportowców lekarzy, reprezentantów Wojskowej Izby Lekarskiej. Dla wszystkich serdeczne gratulacje!
Jak co roku Zakopane gościło około tysiąca uczestników, w różnym wieku, z kilkunastu izb lekarskich z całej Polski. Jeśli w sprawozdaniach z zawodów kogoś z WIL pominiemy, proszę o kontakt celem uzupełnienia wyników.

Krzysztof KAWECKI
Przewodniczący Komisji ds. Kultury, Sportu i Rekreacji
Wojskowej Izby Lekarskiej

***

W dniach 10-14.09.2014 r. na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbyły się już XII Letnie Igrzyska Lekarskie. W zawodach uczestniczyło kilkaset lekarzy i lekarek z całej Polski, biorąc w ciągu 4 dni udział w ponad 15 konkurencjach, z podziałem na 5 kategorii wiekowych. W bogatym programie Igrzysk spośród licznych dyscyplin zespołowych oraz indywidualnych rozgrywane były m.in. konkurencje Królowej Sportu- lekkiej atletyki. W zawodach udany start odnotował ppor. lek. Sebastian Spaleniak z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie zdobywając 4 złote medale w konkurencjach: pchnięcia kulą -ustanawiając nowy rekord igrzysk, rzutu dyskiem, rzutu oszczepem i rzutu ciężarkiem.
Cieszy fakt, iż z roku na rok podnosi się poziom sportowy w konkurencjach lekkoatletycznych, osiągane wyniki i nowe rekordy igrzysk lekarskich doskonale o tym świadczą.
Jednocześnie mamy nadzieję na kontynuację oraz rozpowszechnienie tej formy sprawdzenia się w sporcie wśród kolegów i koleżanek z Wojskowej Izby Lekarskiej, których póki co, było jak na lekarstwo. Następne zmagania lekarzy lekkoatletów już za rok.

Sebastian SPALENIAK

***

Wrzesień jak co roku jest okresem intensywnych przygotowań do wyjazdu na Igrzyska Lekarskie do Zakopanego. Ekipy WIL-u nie mogło zabraknąć na najważniejszej imprezie sportowej, tak więc zwarci i gotowi, uzbrojeni w nowe stroje zakupione przez Wojskową Izbę Lekarską, pojawiliśmy się w stolicy Tatr, aby powalczyć z innymi drużynami o medale. W tym roku organizatorzy podzielili nas na dwie grupy po 6 zespołów. Znaleźliśmy się w silnej grupie z drużynami ze Szczecina, Łodzi, Torunia, Grodna i Brześcia. W pierwszym dniu zmagań wygraliśmy 2:1 z drużyną Grodno Aeskulap i 3:1 z Brześciem. Na sam koniec po ciężkim i trudnym meczu przegraliśmy 2:3 z drużyną Łodzi.
6 pkt, które zainkasowaliśmy w tym dniu dawało nam już awans do dalszej rundy rozgrywek, natomiast drugi dzień miał rozstrzygnąć, z którego miejsca wyjdziemy z grupy i co za tym idzie na jak silną ekipę trafimy w ćwierćfinale. Drugi dzień nie był już dla nas zbyt udany bo w dwóch meczach udało nam się zdobyć tylko jeden punkt remisując z drużyną ze Szczecina 0:0 i przegrywając z Toruniem 0:1. Ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce w grupie i w ćwierćfinale mieliśmy się zmierzyć z drugą ekipą z Grodna. Drużyna z Grodna przeszła przez rozgrywki w swojej grupie jak burza zajmując pierwsze miejsce. Mecz rozpoczęliśmy bardzo spokojnie, starając się zabezpieczyć najpierw dostęp do własnej bramki. Dawało to rezultaty do 12 minuty kiedy to po niefrasobliwym zachowaniu obrońców we własnym polu karnym, z najbliższej odległość napastnik Grodna wbił nam bramkę. Jednak minutę później było już 1:1 po bardzo ładnej dwójkowej akcji Mariusza Turowskiego i Antoniego Kwiatkowskiego. Obaj grali bardzo dobrze przez cały okres trwania turniej i w meczu ćwierćfinałowym nie zamierzali zwalniać tempa. Po koniec pierwszej połowy zaczął padać deszcz, co nieco utrudniało grę obu drużynom. Jednak do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie. Druga połowa to szybka gra i składne akcje raz z jednej, raz z drugiej strony. Jednak żadna ze stron nie mogła przechylić szali na swoją korzyść. Kiedy już myśleliśmy, że przyjdzie nam grać dogrywkę niesamowitym strzałem po ziemi popisał się zawodnik Grodna ustalając wynik na 1:2. Nasz bramkarz Tomasz Ziółek, mimo że wielokrotnie w trakcie całego turnieju ratował nas z wielu opresji, przy tym strzale był bezradny. Nasz udział zakończyliśmy w ćwierćfinale przygrywając po dobrym i wyrównanym meczu z późniejszym triumfatorem tego turnieju.