Strona główna Meritum


Aktualny numer
Przegląd numerów Meritum
Przegląd tematyczny
Prawo (uchwały, apele)
Praca dla lekarzy
Komunikaty KPOIL
Z żałobnej karty
Szukaj w Meritum
Redakcja Magazynu Meritum


   

Strona istnieje od 1 stycznia 2002r.
Odwiedzana licznik razy.


    *** GRUDZIĄDZ   ***   TORUŃ   *** WŁOCŁAWEK  ***
Kącik Delegatury w Grudziądzu

Wspomnienie z wakacji

      Dla wodniaków nie ma lata bez żeglarskiej włóczęgi. W tym roku zmiana - płyniemy na inną, nieznaną nam wodę. Jeziorak urzekł nas ciszą, gościnnością, czystością brzegów, bardzo silnymi wiatrami i rybami.
      Jednak żeglarskie serce pozostaje na Wielkich Jeziorach Mazurskich. A hoj!!!

Wiesław Umiński z rodziną
Zdjęcia: Stanisław Umiński i Wiesław Umiński


Powakacyjna rewolucja w poradniach specjalistycznych

      Powrót z wakacji dla tych z nas, którzy pracują w poradniach specjalistycznych okazał się przeżyciem dość traumatycznym. Właściwie powinnam napisać, że dla tych, którzy świadczą usługi w specjalistycznej ambulatoryjnej opiece medycznej, słowo "lekarz" zostaje stopniowo, acz skutecznie eliminowane z nomenklatury NFZ. Jesteśmy świadczeniodawcami i nasze "świadczenia" są skrupulatnie wyceniane i grupowane odpowiednio W01, Wl1, W12, W22 itd. Każdej z tychże grup przypisywane są konkretne "usługi" i trzeba być niezłym buchalterem, aby tak "zaprogramować" wizyty pacjentów, iżby z jednej strony postawić szybką i właściwą diagnozę, a drugiej uzyskać możliwie korzystną punktację. Uważam, że jako lekarze mamy obowiązek właśnie diagnozować i leczyć, a wszelkie punktowe kombinacje nie powinny nas dotyczyć. Bo czyż nie jest absurdem, że np. w poradni pulmonologicznej bardziej "opłaca się" zlecić choremu badania jonogramu i moczu, niż wykonać spirometryczną próbę rozkurczową, której zresztą w ogóle nie ma w spisie dopuszczalnych procedur?
      Zapewne sytuacja w różnych poradniach wygląda różnie, niemniej wszyscy jesteśmy zmuszani przez system rozliczeń do rozwiązywania ekonomicznych łamigłówek. Może władze naszej korporacji lekarskiej mogłyby w tej sprawie coś zrobić? W ostatnim numerze "Gazety Lekarskiej" opublikowano wywiad Wojciechem Marquartem - Przewodniczącym Komisji Finansowej NRL, który utrzymuje, że lekarze - członkowie Izby Lekarskiej "tak naprawdę nic z tego nie muszą mieć [...], ale korporacja będzie stanowić lobby broniące interesów naszej grupy zawodowej". No cóż, wszyscy na to liczymy...

Joanna Nowacka-Apiyo


Wokół grudziądzkiego szpitala

      Okres wakacyjny w grudziądzkim szpitalu, w przeciwieństwie do tegorocznej aury, był wyjątkowo gorący. Od początku lipca wspomniane wyżej zmiany w rozliczaniu poradni specjalistycznych, w sierpniu nerwowe przygotowania do akredytacji szpitala, a we wrześniu powołanie do życia nowych oddziałów szpitalnych. Przygotowania do akredytacji uzmysłowiły nam, ile jeszcze mamy spraw do poprawienia, aby faktycznie działać zgodnie z procedurami. Z pewnością ogrom dokumentacji przy tym wymaganej jest porażający, ale o ile na co dzień wydaje się to być przesadą, na pewno sprawdza się w sytuacjach awaryjnych - stąd tak ważne przestrzeganie standardów przy rejestracji zdarzeń niepożądanych, zakażeń wewnątrzszpitalnych itp. No cóż, musimy nad tym popracować...
      Z początkiem września rozpoczął działalność Oddział Reumatologiczny, którego koordynatorem została p. dr Adela Zwolakiewicz. Z kolei od połowy września zostały powołane: Oddział Kardiochirurgii, którego koordynatorem został p. dr Wojciech Ogorzeja, Oddział Kardiologii, Elektrofizjologii i Zaburzeń Rytmu, na którego czele stanął P. Dr. n. med. Paweł Szymański oraz Oddział Chirurgii Naczyniowej, który poprowadzi p. dr Wojciech Lichota. Nowym szefom życzymy wielu sukcesów w prowadzeniu oddziałów!

Joanna Nowacka-Apiyo


Zaproszenie

      Zapraszam serdecznie wszystkich lekarzy (poradnie, oddziały, gabinety) z naszej Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, na spotkanie z Panią mgr prawa, dr n. med. Justyną Zajdel - adiunktem w Zakładzie Prawa Medycznego UM w Łodzi, które odbędzie się w dniu 23 listopada 2011 roku (środa) o godzinie 18.30 w Hotelu "RAD" przy ulicy Chełmińskiej 144 w Grudziądzu. Temat: "Nowe, nie znaczy lepsze - najnowsze regulacje prawne dotyczące wykonywania zawodu lekarza". Spodziewając się wielu pytań do wykładowcy proszę w miarę możliwości o ich "zadanie" na skrzynkę e-mail naszej Delegatury: izbalekarska@wp.pl do dnia 15 listopada 2011 roku. Postaram się je wcześniej - pogrupowane - przesłać naszemu Gościowi, co oczywiście nie wyklucza dyskusji bezpośrednio na sali.


Informacje dla Seniorów

      Delegatura Izby Lekarskiej w Grudziądzu uprzejmie informuje, że w naszej Delegaturze raz w miesiącu będą odbywały się spotkania "Lekarzy Seniorów".
      Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 października 2011 roku o godzinie 13.30 w siedzibie Delegatury IL w Grudziądzu przy ulicy Sikorskiego 34 (budynek starego Pogotowia Ratunkowego, I piętro, pokój nr 18).
      Następne spotkanie 30 listopada 2011 roku, również o godz. 13.30.


Spotkania naukowe

      Przypominam Państwu o terminie szkolenia Rady Naukowej. Odbędzie się ono w Hotelu "RAD" w piątek 21 października 2011 roku o godzinie 18. Organizatorami spotkania będą lekarze oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego i Kardiologii Inwazyjnej naszego szpitala.
      Tematy, które będą przedstawione, to:
            1. Diagnostyka i leczenie inwazyjne choroby wieńcowej serca z uwzględnieniem przypadków własnych z oddziału kardiologii.
            2. Omówienie wskazań do elektroterapii w zaburzeniach rytmu, przewodnictwa oraz niewydolności serca. Demonstracja przypadku z oddziału kardiologii.

Pozdrawiam, Wiesław Umiński

Meritum 2011 nr 5 - pismo Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Toruniu.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020