Strona główna Meritum


Aktualny numer
Przegląd numerów Meritum
Przegląd tematyczny
Prawo (uchwały, apele)
Praca dla lekarzy
Komunikaty KPOIL
Z żałobnej karty
Szukaj w Meritum
Redakcja Magazynu Meritum


   

Strona istnieje od 1 stycznia 2002r.
Odwiedzana licznik razy.


    *** GRUDZIĄDZ   ***   TORUŃ   *** WŁOCŁAWEK  ***
Życie jak katecheza
Wspominamy Jana Pawła II

       Nie wiem, czy potrafię wyrazić słowami, kim dla mnie był nasz Wielki Ojciec Święty. Od pierwszej szokującej wiadomości z Watykanu 16.10.1978 r. o wyborze kardynała Karola Wojtyły na Ojca Świętego Jana Pawła II radość i duma przepełniły moje serce i natychmiast przypomniałam sobie proroczy wiersz Juliusza Słowackiego "Pośród niesnasków - Pan Bóg uderza w ogromny dzwon" Dla Słowiańskiego oto Papieża otwarty tron. On rozda miłość, jak dziś mocarze rozdają broń. Sakramentalną moc on pokaże, świat wziąwszy w dłoń".
      Uczestniczyłam prawie we wszystkich pielgrzymkach Ojca Świętego do Ojczyzny, również w Toruniu w 1999 roku. Wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem był dla mnie udział w uroczystościach 20-lecia pontyfikatu w Rzymie w 1998 roku. Zachwycały mnie zawsze i cieszyły ogromnie tłumy ludzi zjednoczonych w modlitwie, eucharystii, zasłuchanych w homiliach Papieża i łudziłam się, że Jego przesłania i drogowskazy życiowe będą owocowały w chrześcijańskich stosunkach międzyludzkich i w życiu publicznym. Dziś mam wątpliwości, czy tak się stanie.
      Podziwiałam zawsze niezwykłą charyzmę Ojca Świętego w stosunkach z młodzieżą całego świata, którą rozpalił miłością, chociaż wskazywał jej trudne drogi życia i uczył, że należy bardziej być, aniżeli więcej mieć - hasło niepopularne we współczesnym świecie. Starałam się analizować homilie wygłaszane podczas spotkań z młodzieżą, aby nauczyć się postępowania z moimi przewlekle chorymi pacjentami. Głęboki humanitaryzm, a przede wszystkim umiejętność prowadzenia dialogu i wsłuchiwanie się w drugiego człowieka - to dla mnie najważniejsze przesłanie w homiliach Papieża.
      Encykliki, a zwłaszcza "Fides et ratio", oraz ostatnia książka "Pamięć i tożsamość" pogłębiły moją wciąż zbyt słabą wiarę. Zrozumiałam, że Ojciec Święty swoimi pielgrzymkami, bohaterskim znoszeniem cierpienia związanego z przewlekłą chorobą chciał nam przybliżyć Chrystusa i dlatego wielokrotnie zapraszał, aby "nie lękać się i iść Jego drogą".
      Przeżyciem trudnym do słownego przekazu była dla mnie katecheza umierania. Życzyłabym sobie oraz wszystkim pacjentom w terminalnym stanie takiego odejścia do Pana.

Anna Golińska-Zbucka

"Idźcie wytyczoną drogą"


"Człowiek jest wielki
Nie przez to co ma
Nie przez to Kim jest
Lecz przez to
Czym dzieli się z innymi"
Jan Paweł II


      Słowa wypowiedziane przez Wielkiego Papieża wydają się takie proste, łatwe, logiczne, a jednak...
      Nieważne, że jesteś bogaty. Nieważne, że przed twoim nazwiskiem jest kilka tytułów naukowych. Ważne, czy przy swojej wysokiej pozycji materialnej, naukowej, a często nawet politycznej potrafisz przyjść z pomocą każdemu człowiekowi.
      Czy potrafisz wykorzystać całą swoją wiedzę, obdarzyć go współczuciem?
      Wydaje się, że pamiętając o tych słowach Wielkiego Papieża, powinniśmy przeanalizować swoje własne zachowania i postępowanie. Rozliczmy się sami ze sobą. Może dzięki temu pozbędziemy się rutyny, obojętności oraz bezduszności w stosunku do innych ludzi.
      Znajdźmy czas, uśmiech dla wszystkich cierpiących, którzy wpatrują się w nas, oczekują słów pociechy.
      Odejście z tej ziemi Wielkiego Polaka i Papieża przeżyliśmy wszyscy jako osobistą tragedię.
      Obserwowaliśmy ludzi młodych i starszych, którzy we łzach najpierw oczekiwali pociechy, a następnie nie mogli opanować żałości po stracie.
      Tyle ludzi umiera codziennie. Czasami bardzo nam bliskich, ale takiej masowej, tragicznej żałoby świat nie widział po odejściu żadnego Papieża, ani żadnego panującego.
      Czym zaskarbił sobie Karol Wojtyła taką miłość i następnie tyle łez i żalu ze strony milionów ludzi?
      Analiza jest prawie niemożliwa.
      Ale wszyscy odczuliśmy to, że nas kochał, że przekazywał nam drogę do nieba przez swoją dobroć, tolerancję, ogromną miłość i litość nad skrzywdzonymi i potrzebującymi.

"Nie lękajcie się Miłości, która
stawia człowiekowi wymagania"

      1985 r. Zjazd Młodzieży

"Pragnijcie dobra wspólnego
przezwyciężcie egoizm i podziały"

      1987 r. Częstochowa

      Takich wypowiedzi, które stanowiły drogowskazy, było tysiące. Kształtowały nasze myśli w kierunku Miłości, Odwagi, Wzajemnej Wspólnoty i Przebaczenia.
      Nie mogę nie przytoczyć ostatnich słówJana Pawła II:

"Szukałem Was, teraz przyszliście
do mnie i za to Wam dziękuję"

      1.04.2005 r.

      Siedem dni po wypowiedzeniu tego zdania wiatr kartkował Ewangelię na trumnie Jana Pawła II, a Wszechmocny Bóg ją zamknął.
      Zszedł z tego świata Wielki Papież do podziemia Watykanu, ale nigdy nie opuści naszych serc.

Danuta Górnicka-Stobiecka

      Toruń był Mu zawsze bliski...
      Toruń to takie szczęśliwe miasto dla papieskich kontaktów, od lat bowiem mieszka tu najbliższa rodzina Papieża. Żył i pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika bezpośredni patron Papieża, wtedy kiedy Papież pracował w Borku Fałenckim jako robotnik firmy Solway. Tym patronem był Pan prof. Ernest Pischinger - Kierownik Katedry Chemii Technologicznej.
      Już po wyborze Papieża 16 października 1978 r. i w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski lekarze z Torunia uczestniczyli w tych wydarzeniach, a homilie papieskie natchnęły odwagą, by tworzyć samodzielność zawodową lekarzy. Uczestniczyliśmy - już w czasach demokracji - w wielu spotkaniach z Ojcem Świętym i w Polsce, i w Rzymie, a największym zaszczytem dla naszego środowiska była zgoda Ojca Świętego na przyjęcie Tytułu i Odznaczenia Pro Gloria Medici. Papież zechciał przyjąć nasze Odznaczenie w trakcie toruńskiej pielgrzymki. Na pamiątkę tego wydarzenia jedna z sal wykładowych naszej Izby nosi imię Jana Pawła II.

Maciej Z. Czerwiński

Meritum 3/2005 - pismo Pomorsko-Kujawskiej Izby Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Toruniu.
Dla członków izby lekarskiej bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: meritum@kpoil.torun.pl  
Data utworzenia: 2005-06-20