Strona główna OIL

   


 

Wśród nocnej ciszy...
Pamiętajmy o ogrodach

      Świętom Bożego Narodzenia tradycyjnie towarzyszy choinka - drzewko iglaste ubrane w bombki, kolorowe światełka, niewielkie jabłuszka, orzechy. Są również różnego rodzaju gwiazdki, aniołki, łańcuchy, pachnące prawdziwym miodem piernikowe ciastka lub inne wykonane np. z masy solnej ozdoby.
      Obok choinki tradycyjnej jest wiele propozycji oryginalnych stylizowanych choinek, a także pięknych stroików, wianków, girland lub po prostu świątecznych bukietów. Co roku pojawiają się nowe trendy florystyczne na bożonarodzeniowe dekoracje, nowe kolory - taka florystyczna moda.

Stroiki
      Świąteczne stroiki są niezastąpionym akcentem dekoracyjnym nie tylko w naszych domach, ale również w instytucjach użyteczności publicznej, restauracjach, sklepach. Ułożone w mokrej gąbce długo zachowają świeżość i nie tylko wyglądem, ale również zapachem będą przypominać nam o trwających świętach.
      Inny rodzaj stroika w formie stylizowanej choinki możemy wykonać na stożku suchej gąbki lub styropianu. Wystarczy obłożyć je mchem, gałązkami, sizalem, jutą, kokosem, a nawet suchą trawą, owinąć cienkim sznurkiem lub ozdobnym drucikiem, wbić lub przykleić ozdobne elementy i choinka gotowa.

Wianki
      Piękną świąteczną, a wcześniej adwentową dekoracją może być wianek, który można wykonać na mokrym lub suchym podkładzie z gąbki w kształcie pierścienia albo innym podkładzie słomianym, wykonanym z siana, wiotkich pędów winorośli, pędów leszczyny pogiętej, wierzby. Wykorzystanie mokrego podkładu sprawi, że gałązki i inne świeże dodatki dłużej zachowają trwałość.
      Wianki stroimy małymi bombkami, szyszkami, orzechami, gwiazdkami, a te adwentowe koniecznie świeczkami. Może to być również susz (kwiaty i owoce), owoce kandyzowane i wspomniane już pierniki i ciastka z masy solnej. Gotowe wianki wieszamy na drzwiach, u sufitu, w oknie lub kładziemy na stole czy komodzie.
      Świąteczną ozdobą może być również kula wykonana na bazie styropianu lub suchej gąbki. Taką kulę obkładamy podobnie jak styropianowy stożek różnymi materiałami i dekorujemy świątecznymi ozdobami. Można ją położyć na wianku, talerzu lub też wykonać uchwyt z drutu i powiesić ją nad stołem (u lampy), w oknie lub innym miejscu.

Girlandy
      Dekorując świąteczne pomieszczenia możemy na poręczy schodów, nad kominkiem lub nad drzwiami wykonać ozdobną girlandę. Można ją zrobić oplatając zielenią (stroiszem), gruby sznur, zwinięty foliowy worek lub jako bazę wykorzystać specjalną plastikową konstrukcją wypełnioną suchą lub mokrą gąbką.

Świąteczny zapach
      Aby bardziej świątecznie zapachniało starajmy się dodać do przygotowywanych kompozycji cynamon w laskach, pocięte w plasterki suszone owoce cytrusowe i pachnące korzeniami i miodem gryczanym pierniki.

Zabawa kolorami
      Zima to czas kontrastów. Na tle śniegu ładnie malują się brązy i szarości pędów, szyszek, kory, czerwienie, pomarańcze i żółcie owoców zasiedlających gałązki krzewów ozdobnych. Taką kolorystykę można przenieść również do zimowo-świątecznych dekoracji. Pięknie będą wyglądać z ich udziałem świąteczne choinki, wianki i bukiety. Taki bukiet będzie nie tylko ozdobą mieszkania, ale możemy potraktować go jako świąteczną wiązankę i wręczyć naszym bliskim, wybierając się do nich z wizytą. Kilka gałązek sosny wejmutki, mahonii, szyszki sosny, gałązka z czerwonymi owocami ostrokrzewu i bombki wprowadzą gospodarzy w radosny, świąteczny nastrój.

      Jeżeli chcemy wyzwolić z kompozycji energię i radość, dodajemy trochę żółci i modnego w tym sezonie pomarańczu. Często stylizowana choinka jest bardzo stechnizowana. Do jej wykonania wystarczy trochę aluminiowego, fantazyjnie pogiętego drutu i kilkanaście małych, stonowanych w kolorze grafitu i srebra bombek.
      Zmiękczając twardą formę choinki, można dodać kilka zielonych gałązek, ale raczej tych bardziej trwałych - jodły, jałowca, sosny. W świątecznej kompozycji warto uwzględnić tradycyjne ludowe dekoracje - przewiązany snop zboża czy powieszoną u sufitu podłaźniczkę. Niezależnie od stylu, w jakim wykonamy bożonarodzeniowe dekoracje, zawsze wprowadzą one dużo radości i rodzinnego ciepła oraz pozwolą przeżyć ten piękny czas prawdziwie radośnie.

Anna Rydzik

Biuletyn nr 6 - pismo Okręgowej Rady Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Rzeszowie.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@rzeszow.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2010-12-09