Strona główna OIL

   


 
Spotkanie z dr Ewą Furmanik - konsultantem wojewódzkim ds. okulistyki

      Dr Alicja Dębicka - Witamy Panią Doktor w naszej Izbie. Zapraszamy państwa do nas, aby się dowiedzieć jakie problemy przynosi dzień dzisiejszy w danej specjalności, jakie są plany na przyszłość i jak wyglądają szkolenia. No i oczywiście, żeby zadeklarować naszą pomoc i współpracę.
      Jak zatem wygląda kondycja okulistyki w województwie świętokrzyskim i jakie istnieją perspektywy rozwoju?
      Dr Ewa Furmanik - Dziękuję za zaproszenie. Konsultantem jestem wprawdzie od niedawna, bo nominację otrzymałam z rąk Wojewody 28 września 2006 roku, ale odbyłam już wizyty we wszystkich oddziałach okulistycznych w naszym województwie, zaczynając od Oddziału Okulistycznego w Ostrowcu. Mam więc orientację odnośnie pracy tych oddziałów. To, co wybija się na plan pierwszy, to trudności kadrowe. Największe chyba na Oddziale w Ostrowcu . jest tam tylko trzech okulistów z drugim stopniem specjalizacji, nie ma żadnej osoby szkolącej się. Na pozostałych Oddziałach, czyli w Kielcach, Końskich, Starachowicach są rezydenci. Najwięcej rezydentów pracuje w Kielcach. Poza tym pracują jeszcze młodzi lekarze, szkolący się.
      Jeżeli chodzi o wyposażenie w sprzęt to wszystkie oddziały posiadają w tej chwili aparaturę do nowej metody operacyjnej zaćmy. Jest to niewątpliwie postęp nawet w porównaniu z rokiem poprzednim. Województwo świętokrzyskie było dotychczas dosyć nisko w tabeli rankingowej, bodajże na przedostatnim miejscu. Obecnie wykonuje się operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacyjną i na pewno ilość zabiegów zwiększy się. Mogłaby wzrosnąć zatem wartość kontraktów na wykonywane procedury, tymbardziej że wszystkie oddziały miały w ubiegłym roku przekroczone wykonanie. Potrzebna jest tylko większa ilość rąk do pracy.
      Problemem jest również wyposażenie oddziałów w najnowszy sprzęt, który jest wymagany przez NFZ do badania jaskry, do tzw. programów jaskrowych. A wydaje mi się, że wymagania stawiane przez NFZ będą z roku na rok coraz wyższe i trzeba koniecznie szukać środków na zakup takiej aparatury. Nie jest to niestety proste.
      To, co jeszcze koledzy zgłaszali, to brak kontaktów szkoleniowych między oddziałami.

      A.D. - Pamiętam, że kiedyś starałam się o powołanie Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, ale był wtedy taki opór konsultanta wojewódzkiego, że się nie udało. A szkoda.
      E.F. - Szkolenia wewnętrzne oddziałowe oczywiście odbywają się co miesiąc, zgodnie z planem. Ale chodzi o szkolenia w szerszym gronie, z zaproszeniem nawet gości z zewnątrz. Przynajmniej raz na kwartał. Integrowałyby takie spotkania środowisko. Chodzi również o to, żeby pobudzić do aktywności lekarzy pracujący na oddziałach. Spowodować, aby dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem zawodowym, demonstrowali ciekawe przypadki. Byłoby to również ważne dla młodych, szkolących się lekarzy, którzy powinni przełamać opory, przygotowywać się i występować publicznie.

      A.D. - Istnieje teraz taka możliwość szkoleń przy udziale naszej Izby Lekarskiej. Możemy służyć bezpłatną bazą lokalową, ułatwić ściągnięcie zewnętrznych specjalistów. Chciała jeszcze wrócić do sprawy specjalizacji. Jak słyszeliśmy specjalistów w dziedzinie okulistyki brakuje. Jak zamierza uporać się z tym problemem Pani Konsultant?
      E.F. - Lekarzy okulistów pozornie jest dużo, ale na oddziałach są niedobory.
      Jak przebiega obecnie specjalizacja doskonale państwo wiecie . jest to pięć lat, jeden stopień i mnóstwo staży. Gros specjalizacji odbywa się na drodze rezydentury. Akredytację mają trzy oddziały: w Kielcach, Końskich i Starachowicach. Najwięcej lekarzy rezydentów jest w Kielcach. Myślę, że będę wnioskowała o dalsze zwiększenie liczby miejsc rezydenckich.

      A.D. - Co wymaga jeszcze w miarę pilnych rozwiązań?
      E.F. - Brak jest informacji, jakie procedury można wykonać na terenie województwa. I to należy jak najszybciej poprawić. Pacjent może wprawdzie wybrać sobie ośrodek, w którym może się leczyć. Ale po co ma oczekiwać w wielomiesięcznej kolejce w jakimś renomowanym ośrodku, kiedy ten sam zabieg może mieć wykonany blisko, wcześniej i wg tych samych standardów.

      A.D. - Życzymy zatem dobrych pomysłów i rozwiązań w dziedzinie świętokrzyskiej okulistyki oraz powodzenia w ich realizacji.

Eskulap Świętokrzyski 2007 nr 5 - pismo Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Kielcach.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020