Strona główna OIL

   


 
Refleksje o przemijaniu

Dzień Zaduszny, czy chcemy czy nie chcemy, zmusza nas do refleksji nad przemijaniem. W dniu tym myśli swoje kierujemy przede wszystkim do bliskich nam osób, z którymi łączyły nas więzy rodzinne lub z którymi przyjaźniliśmy się bądź z którymi, my lekarze, pracowaliśmy, krócej lub dłużej, w jednej przychodni lub jednym szpitalu. Przed oczyma stają nam ich sukcesy i porażki, ich życie prywatne, życie zawodowe, ich sposób bycia, a nawet wygląd zewnętrzny. Zastanawiamy się nad tym jak Oni funkcjonowaliby w dzisiejszej rzeczywistości. Dlatego myślimy: szkoda, że Ich dziś nie ma między nami.

Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Mamy tylko pretensje dlaczego ten koniec przychodzi tak szybko.

Na szczęście nie wszystko kończy się wraz ze śmiercią. Nie umiera szybko przede wszystkim myśl o lekarzach. Długo wspominają Ich pacjenci, którzy Im niejednokrotnie zawdzięczają swoje życie. Długo wspominają Ich koledzy lekarze, dla których byli nauczycielami, wychowawcami i przyjacielami.

W mojej pamięci pozostaną na zawsze: dr Jan Bojarowicz, prof. Henryk Belowski, dr Antoni Ćwiąkała, dr Zbigniew Charczuk, dr Zofia Garmulewicz, dr Andrzej Buczkowski, dr Tadeusz Rumistrzewicz, dr Aleksander Paszkiewicz, dr Mieczysław Klimas, dr Maria Kurowska, dr Stanisław Jaśnikowski, dr Zdzisław Misiek i dr Michał Pańka.

Będąc w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny na cmentarzach, pomyślmy również o naszych Koleżankach i Kolegach, którzy odeszli od nas na wieczny dyżur.

Jan Lechicki

Eskulap Świętokrzyski - pismo Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Kielcach.
Dla członków izby lekarskiej bezpłatnie

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@kielce.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2003-09-02