Strona główna OIL

   


 
Książki

Historia Białegostoku
Dzieło zbiorowe pod redakcją naukową Adama Czesława Dobrońskiego
Wyd. Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2012, str, 671, liczne ilustracje, oprawa twarda.
ISBN 978-83-934373-0-6

Oparta na źródłach obszerna historia Białegostoku, od jego początków do 1989 roku, uzupełniona o kalendarium wydarzeń w latach 1990 - 2011.
Książka została opracowana bardzo starannie, odznacza się wielkim bogactwem informacji. Pomimo naukowego charakteru jest ona przystępna dla ogółu czytelników zainteresowanych dziejami Białegostoku; autorzy starają się w różny sposób, np. poprzez skróty na marginesach, ułatwić odbiór treści tej wartościowej książki. Może ona być przykładem świetnej promocji miasta i regionu.
Sądzę, że także lekarze, którzy często wymieniają historię jako swoje hobby, żywo zainteresują się prezentowaną publikacją.

J. Stasiewicz


Okiem globtrotera
Maciej Andrzej Zarębski
Wyd. Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne, Zagnańsk, 2011, str. 126, liczne ilustracje, okładka miękka.
ISBN 978-83-60921-64-7

Autor, znany podróżnik i fotografik, autor ponad 20 książek głównie o tematyce podróżniczej, jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku z 1966 roku. Dr n. medycznych do 2003 roku pracował jako lekarz między innymi na kontrakcie w Libii; obecnie jest prezesem Świętokrzyskiego Tow. Regionalnego, jak też działaczem izb lekarskich.
Prezentowana książka stanowi niezwykle ciekawy zbiór 38 relacji z "podróży sentymentalnej w czasie i przestrzeni", jak określa to Autor w "Słowie wstępnym". Przestrzeń jest bardzo szeroka - od Katynia, Kiejdan, Drohobycza i Szetejni, po Salt Lake City, Juneau, Abu Simbel lub Calgary. Ta przestrzeń została wypełniona mnóstwem wielkich postaci, wśród których występują Czesław Miłosz, Brunon Schulz, Ernest Hemingway, Jack London, a także Ignacy Paderewski, Jan Styka i wielu innych. Interesująca mozaika obserwacji i wrażeń globtrotera. Świetna lektura.

J. Stasiewicz


Zakażenia w położnictwie i ginekologii, T. 3
Tomasz Niemiec (red.)
Wyd. Via Medica - Wydawnictwo Medyczne, Gdańsk, 2011, opr. twarda, str. 180, cena kat. 89,99 zł.
ISBN 978-83-75553-14-7

Szerokie omówienie problemu zakażeń w położnictwie i ginekologii W części ogólnej autorzy omawiają zakażenia te w perspektywie historycznej, aspekty anatomiczne oraz histopatologię zakażeń narządów płciowych u kobiet. Przedstawiono też standardy opieki okołoporodowej wg rozporządzenia Min. Zdr. z 2010 roku.
Część szczegółową poświęcono zagadnieniom zakażeń w położnictwie (wpływ zakażeń na płodność, zakażenie jako powikłanie wczesnej ciąży oraz zakażenia grzybicze). Książka jest niezbędna w bibliotece lekarza położnika i ginekologa.


Dieta śródziemnomorska w praktyce kardiologicznej
Wiktor B. Szostak, Aleksandra Cichocka
Wyd. Via Medica - Wydawnictwo Mdyczne, Gdańsk, 2012, oprawa miękka, str. 52, cena kat. 12,00 zł.
ISBN 13: 978-83-75993-98-1

Kolejne wydanie broszury obejmujące najnowsze informacje pogłębiające wiedzę na temat diety jako podstawowego czynnika w profilaktyce chorób sercowo - naczyniowych. Omawiając znaczenie diety śródziemnomorskiej zwrócono szczególną uwagę na mechanizmy jej korzystnego wpływu, np. na rolę kwasów tłuszczowych omega 3 w profilaktyce miażdżycy.
Pozycja przydatna nie tylko lekarzom, ale także zainteresowanym pacjentom.

Biuletyn nr 2/2012 - pismo Okręgowej Izby Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020