Strona główna OIL

   


 
Wydarzenia

Profesor Edward Bańkowski
Doctor Honoris Causa
Śląskiej Akademii Medycznej


      Z przyjemnością informujemy, że Pan Profesor dr hab. n. med. Edward Bańkowski, kierownik Zakładu Biochemii AMB, wybitny, o międzynarodowej sławie naukowiec, członek naszego Samorządu, w dniu 15 czerwca 2007 roku otrzymał godność Doctor Honoris Causa Śląskiej Akademii Medycznej.

      Serdecznie gratulujemy !

      Przypominamy też, że Pan Profesor Bańkowski wcześniej (29 listopada 2005 r.) został uhonorowany godnością Doctor Honoris Causa Uniwersytetu w Reims we Francji.

Redakcja


Szpital Miejski im. PCK
w Białymstoku uzyskał
CERTYFIKAT ZARZĄDZANIA
JAKOŚCIĄ PN-EN
ISO 9001:2001


      W dniu 5 września 2007 roku odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu ISO Szpitalowi Miejskiemu im. PCK w Białymstoku. W obecności Wojewody Podlaskiego, Prezydenta Białegostoku oraz licznych gości certyfikat odebrał dyrektor Szpitala dr Krzysztof Teodoruk z rąk prezesa Polskiej Izby Handlu Zagranicznego "Certyfikacja" mgr inż. Wojciecha Szwocha. Uzyskanie tego certyfikatu jakości uważamy za wielki sukces białostockiego Szpitala. Gratulujemy !
      Szpital Miejski w Białymstoku ma ponad 50-letnią tradycję. Do jego twórców i pierwszych ordynatorów należeli wybitni białostoccy lekarze - doc. Włodzimierz Zankiewicz oraz dr Mieczysław Nietupski. W późniejszych latach o wysoki poziom interny w Szpitalu dbał dr n. med. Waldemar Nowak, wieloletni zasłużony ordynator oddziału chorób wewnętrznych i kardiologii. Obecnie zadanie to skutecznie spełniają dr n. med. Anatol Aksiucik, ordynator oddziału o profilu kardiologicznym, oraz dr n. med. Zdzisław Hrynkiewicz, kierujący oddziałem o profilu gastrologicznym; obaj aktywnie uczestniczą w pracy Izby Lekarskiej. Szczególny rozwój Szpitala nastąpił "pod wodzą" dyrektora dra Krzysztofa Teodoruka, który w trudnych dla ochrony zdrowia latach potrafił szpital w całości wyremontować oraz wzbogacić w nowoczesną aparaturę diagnostyczno-leczniczą. Należy też podkreślić wielką pomoc, wręcz wzorową, udzielaną Szpitalowi przez jego właścicieli – władze miejskie Białegostoku.

Jan Stasiewicz


Uroczystości
Złotego 50-lecia
Kapłaństwa Księdza Prałata
EUGENIUSZA BIDY


      W niedzielę 9 września 2007 r. odbyły się w Turośni Kościelnej uroczyste obchody Jubileuszu 50 lat posługi kapłańskiej Księdza Prałata Eugeniusza Michała Bidy, niezwykle zasłużonego proboszcza szeregu parafii, a od 27 lat - parafii w Turośni Kościelnej.
      Uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Kościele Świętej Trójcy, przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Szymecki, zaś celebrował Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz. Udział wzięli liczni kapłani, przedstawiciele różnych władz i organizacji samorządowych oraz niezliczona rzesza wdzięcznych parafian. Nad przebiegiem uroczystości czuwał proboszcz parafii ksiądz Andrzej Rogoziński.
      Laudacje na cześć Jubilata wygłoszono w sali wykładowej naszego Ośrodka Konferencyjno-Szkoleniowego. W imieniu środowiska lekarskiego przemawiał kol. Jan Stasiewicz, podkreślając żywe kontakty Księdza Prałata z samorządem lekarskim oraz Jego cenną pomoc w czasie budowy Ośrodka w Turośni Kościelnej i stałą dużą życzliwość. Izbę lekarską reprezentowali także kol., kol. Alicja i Stanisław Boczoniowie oraz Ryszard Grabowski.
      W Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym przez dwa dni mieszkał Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz; sprawił nam dużą przyjemność wyrażając się bardzo pochlebnie o naszym Ośrodku, nazywając go Domem Lekarza.

Redakcja


Dom Polski
w Sankt Petersburgu


      13 maja br. w Sankt Petersburgu został uroczyście otwarty Dom Polski, czego dokonały małżonki prezydentów Polski - Maria Kaczyńska i Rosji - Ludmiła Putina. Jest to pierwsza taka placówka na terytorium Federacji Rosyjskiej. W tym wielomilionowym mieście wg szacunkowych danych mieszka do stu tysięcy członków Polonii i osób polskiego pochodzenia. Wicemarszałek Senatu RP Maciej Płażyński powiedział, że powstanie Domu jest efektem wieloletnich starań, pokonywaniu wielu trudności i sfinansowania z pieniędzy Stowarzyszenia Wspólnota Polska, która posiada także środki, aby Dom nadal wspierać i rozwijać. Poświęcenia Domu Polskiego dokonał metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski, który wcześniej koncelebrował mszę św. w kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Prospekcie Newskim, w podziemiach którego został pochowany ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski. Gdy bolszewicy w 1938 roku kościół zamknęli, prochy króla zostały przeniesione do rodzinnego Wołczyna na Białorusi. Dom Polski mieści się w samym centrummiasta na ul. Sapiornyj Piereułok 10.


Wiosenne Sympozjum
Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


      Jest tradycją, że dwa razy do roku lekarze literaci, członkowie Unii, spotykają się za każdym razem w innym miejscu naszego kraju. W Zakopanem w dniach 1 - 3 czerwca br., pod hasłem Tatrzańskie impresje, sympozjum zorganizował Ryszard Żaba. Powitała nas znakomita góralska kapela Janusza Pilnego z Leśnicy spod Bukowiny Tatrzańskiej, kompozytora, autora wielu tekstów, śpiewaka i muzyka w jednej osobie. Muzyka góralska, doskonałe utwory, nieskażone żadnymi pseudonowoczesnymi naleciałościami i teksty w czystej góralskiej gwarze, kilka z nich poświeconych pamięci Jana Pawła II, oraz świetne wykonawstwo wokalne na głosy, mogły zadowolić najbardziej wymagających słuchaczy.
      Tradycyjnie odbyły się warsztaty literackie, prowadzone przez poetę i krytyka literackiego Macina Hałasia. Przedstawiane w Wieczorze Poezji liczne utwory poetyckie nawiązywały do Tatr, ale także do naszego udręczonego dziś zawodu, których słuchaliśmy do późnej nocy.
      Wielką atrakcją drugiego dnia było wieczorne spotkanie w kawiarni Teatru Witkacego. Lekarską Grupę Pisarzy powitał dyrektor Teatru, Andrzej Dziuk. W doskonałym wykonaniu artystów teatru, słuchaliśmy zapomnianych, wzruszających wielu z nas, przedwojennych piosenek, i recytacji świetnie wykonanych przez Dorotę Ficoń, wcielającą się śpiewem i grą w postać Hanki Ordonównej, i Marleny Dietrich ze słynną piosenką Lili Marlen. Obie młode aktorki, o figurach i urodzie modelek oraz strojach à l' époque, przykuwały uwagę nie tylko męskiej części zgromadzonych na sali lekarzy. Nad oprawą muzyczną czuwał zasiadający przy fortepianie kierownik muzyczny Teatru, Jerzy Chruściński, skrzypek Marek Kłoś - dyrektor konserwatorium w Częstochowie i kompozytor Janusz Frączek, który skomponował specjalnie na nasze sympozjum muzykę do wybranych wierszy.
      Niespodzianką było zaproszenie na ten wyjątkowo piękny wieczór aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy. Świetni muzycznie i aktorsko, byli serdecznie przyjęci, mimo że byli konkurentami na zakopiańskiej scenie. Iwona Chołuj, znakomicie recytowała utwory naszych kolegów poetów: Marka Pawlikowskiego, Marii Zamorskiej i Ryszarda Żaby opisujące w swoich utworach Zwykłe codzienne życie, w najrozmaitszych okolicznościach podanych z dozą dowcipu i znakomitymi pointami, śpiewane i recytowane przez Iwonę Chołuj, Katarzynę Pietrzyk i Andrzeja Bieniasa, w muzycznej oprawie Janusza Frączka i Marka Klosia. W późnych wieczornych godzinach, na zakończenie programu pożegnał nas i podziękował naszej grupie za wybór Zakopanego na sympozjum starosta zakopiański, który również popisał się deklamacją własnego wiersza. A my dziękujemy Piotrowi Machalicy dyrektorowi Teatru Częstochowskiego za przyjazny gest w stronę krzywdzonych nieustannie przez media lekarzy, które wespół z rządzącymi wbijają z uporem klin niezgody między lekarzy i chorych, którzy potrzebują nas i naszej pomocy.
      Niestety pogoda nie sprzyjała i było zimno, co nie przeszkodziło w udanej wycieczce do zawsze pięknej Doliny Białego.
      Poniżej jeden z utworów Ryszarda Żaby. (jotpe)

Poplamieni

Poranieni dobrociami,
Poszarpani donosami,
Poplamieni toastami,
Tak codziennie zagonieni,
Tak niezmiennie zadręczeni,
Tak zwyczajnie poplątani
Plany, rany nieistotne,
Dziury w plecach od przyjaciół,
W oczach niesmak, w ustach piana,
Tak codziennie,
Tak niezmiennie, zawsze z rana
Wygoleni, uśmiechnięci dary losu,
Prawie święci.

Biuletyn nr 2007/3 - pismo Okręgowej Izby lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020