Strona główna OIL

   


 
Wydarzenia

Wystawa malarstwa dra Stanisława Sierko

      Dnia 19 kwietnia br. staraniem Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, w Galerii "Spodki" przy ul. Św. Rocha 14, przy licznie zgromadzonej publiczności, dokonano otwarcia wystawy malarstwa znanego białostockiego lekarza-chirurga Stanisława Sierko.
      Otwarcia wystawy dokonała p. Krystyna Kunicka z WOAK, prezentując pokrótce dorobek malarski autora. Następnie dr S. Sierko podziękował pracownikom Ośrodka Animacji i Galerii "Spodki" za umożliwienie zorganizowania wystawy oraz żonie i córce również malarz) za krytyczne uwagi oraz wyrozumiałość.
      Na wystawie prezentowanych jest ponad 40 obrazów. Są to pejzaże wiosną i jesienią, zimą i latem, pejzaże o poranku i o zmierzchu. Jerzy Hermanowicz w krótkiej nocie biograficznej o autorze, pisze: "Tworząc pejzaż można akcentować wierność odtwórczą, poetykę miejsca i nieograniczoną wręcz swobodę operowania kolorystyczną gamą. Autor szeroko wykorzystuje te możliwości."
      Eksponowane obrazy to głównie pastele i akwarele wykonane w ostatnich latach. Wystawa była czynna do 15-go maja. Obrazy można zakupić w sklepie "Antyki" na ul. M. Skłodowskiej-Curie 7.
      Dotychczas Stanisław Sierko wystawiał swoje obrazy w Warszawie, Białymstoku, Trypolisie, Budapeszcie i Mikołajkach. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków - Polska Sztuka użytkowa.

Mieczysław Sopek


VI Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne
"Wschód - Zachód"
20-21 kwiecień 2007.


      Warsztaty były równocześnie X jubileuszowym spotkaniem wielu najwybitniejszych kardiologów z Polski i zagranicy. uroczyste otwarcie konferencji, z udziałem oficjalnych gości odbyło się w Auli Wielkiej Akademii Medycznej, którzy mieli okazję zorientować się, jak wielki postęp dokonał się w kardiologii w ostatnich latach w naszym województwie i naszym mieście. Gdy przed ponad dwudziestu laty powstała klinika kardiologii, jej założyciel i pierwszy kierownik prof. Andrzej Kaliciński nie spodziewał się że wkrótce powstanie klinika kardiologii inwazyjnej i klinika kardiochirurgii. Prof. Leszek ceremużyński w ciepłych i serdecznych słowach przypomniał profesora Andrzeja Kalicińskiego, z którym łączyły go więzy przyjaźni i współpracy. Rozwój kardiologii unaocznił też film nakręcony w klinice oraz liczne wypowiedzi gości i współpracowników kliniki. Z okazji jubileuszu, organizator i inicjator Warsztatów, prof. Włodzimierz Musiał przyjmował gratulacje i kwiaty, a z rąk JM Rektora Akademii prof. Jana Górskiego odebrał medal Akademii Medycznej. Otwarcie uświetniła znakomita sopranistka Grażyna Brodzińska i tenor Dariusz Stachura, którzy oczarowali wszystkich najpiękniejszymi ariami i duetami z klasyki operetkowej i repertuaru Jana Kiepury.
      Część naukowa odbyła się w dniu 21 kwietnia w Filharmonii. Referaty poświęcone były nowościom w kardiologii: perspektywa w XXI wieku, programowi profilaktycznemu, nowym lekom i wielu innym. Wśród wysoce specjalistycznych referatów wspomnę o znakomitym wykładzie, pt: Leki endoteliotropowe, prof. Ryszarda Gryglewskiego z uniwersytetu Jagiellońskiego jednego z najwybitniejszych polskich farmakologów, cieszącego się światową sławą. Specjalnie dla naszego Biuletynu napisał artykuł o swoim nauczycielu, wielkim krakowskim profesorze J. Supniewskim, który publikujemy w dziale Szkolenie podyplomowe i nauka.


Klub Lekarza

      Zgodnie z zapowiedzią w poprzednim numerze Biuletynu, Klub Lekarza w budynku Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku wprowadził nową formę działalności, polegającą na stałych dniach i godzinach otwarcia, o czym szczegółowo informujemy w komunikacie klubowym na pierwszych stronach Biuletynu. Zachęcamy Kolegów do spotkań w Klubie.

Konstanty Radziwiłł Lekarzem Europy

      Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, został wybrany zastępcą przewodniczącego Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich Standing Committee of European Doctor (CPME). Komitet skupia organizacje medyczne z krajów Unii Europejskiej i europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także inne reprezentatywne dla danego kraju organizacje medyczne. Należy do niego ponad dwa miliony lekarzy i specjalistów zajmujących się medycyną. Główne cele CPME to m. in. promowanie najlepszych standardów kształcenia medycznego i praktyki lekarskiej, popieranie swobodnego przepływu lekarzy pomiędzy państwami członkowskimi UE i uznawanie dyplomów.

Wystawa malarska w muzeum w Ratuszu

      19 maja została otwarta w Muzeum Podlaskim w ratuszu wystawa malarska znanej współczesnej malarki Joanny Sierko- Filipowskiej, absolwentki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obrazy zgromadzone w dwóch salach muzeum, przypominają mi nieco symbolizm malarstwa Jacka Malczewskiego, są pełne emocjonalnego, wewnętrznego stanu ducha autorki, jakby chciała uchwycić urodę chwili, która przecież przemija. Równocześnie zwraca uwagę precyzja i dokładność wykonania szczegółów. Jeden z krytyków napisał, że w liściach i roślinach w pobliżu podmokłych łąk widać niemal jak woda w nich krąży. Joanna jest córką naszego kolegi Stanisława Sierko, emerytowanego wieloletniego ordynatora oddziału chirurgicznego w szpitalu wojewódzkim im. Jędrzeja Śniadeckiego, również artysty malarza, którego pejzaż zdobił okładkę biuletynu (2005, 3(63)). Ekspozycja będzie trwała miesiąc.
jotpe

Biuletyn nr 2007/2 - pismo Okręgowej Izby lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku.
Dla członków izby lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020