Strona główna OIL

   


 
Stary portfel i waloryzacja
EMERYCI I RENCIŚCI

"Człowiek nie jest stworzony do klęski,
Człowieka można zniszczyć ale nie pokonać"
Ernest Hemingway

       I po co tyle szumu wokół corocznej waloryzacji rent i emerytur, że inni będą mieli nawet co rok podwyżkę uposażeń, a emeryci i renciści w najlepszym przypadku co 3 lata? -na chleb, mleko i kartofle mają... i dosyć.
      Mój Boże, przecież nie mamy wysokich emerytur i rent, kto ma się za nami ująć, skoro sejm, niektóre partie polityczne, wydawałoby się wrażliwe na sprawy bytowe, a w deklaracjach przedwyborczych zobowiązujące się do ich osłony, lekceważą nas.
      Czy dlatego, że skoro już w większości nie pracujemy, to nie jesteśmy potrzebni, że naszej grupie jest najłatwiej zabrać, bo jesteśmy na dobrze znanym garnuszku ZUS.u.*
      Jednak chyba wbrew intencjom ustawy, na podstawie prognoz inflacji, można przypuszczać, iż już w 2005 roku zostanie przekroczony próg 5% inflacji. A to oznacza, że zgodnie z nowymi uregulowaniami waloryzacja może zostać przeprowadzona w 2006r. Na nowy rok renty po nowemu, bo nie będą orzekane renty stałe (już orzeczone będą utrzymane) najwyżej na 5 lat i będą lekarskie komisje odwoławcze. Planowana na styczeń 2005 akcja weryfikacji rent została odwołana, ale i tak ZUS będzie sprawdzał renty, te jego zdaniem podejrzane, lub którym od dawna nie przyglądał się lekarz np. dłuższe niż 7 - letnie. Będą one sprawdzane skrupulatnie. A nuż rencista wyzdrowiał. Prawdopodobnie nie obejmie to osób na 5 lat przed emeryturą. W sprawie zawieszania i zabierania nie będzie rewolucji, ale nieco zmieni się. Zmiany mają dotyczyć tych, którzy mają rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i zarabiają ponad 412,00zł brutto i tych którzy dorabiają do renty lub emerytury ok. 1100,00 -1500,00 zł. Z tego obowiązku będą zwolnione emerytki po 60 roku życia i emeryci powyżej 65 lat.
      Nie ma natomiast żadnych danych, czy nadal emeryci - renciści, którzy otrzymywali półtorakrotne świadczenie, będą pozbawieni jednego ze świadczeń o ile podejmą pracę zarobkową. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi od Rzecznika Praw Obywatelskich, czy przesłał tą sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Najstarsi emeryci i renciści z tzw. starego portfela (świadczenie przyznane przed końcem 1998r.) dostaną podwyżkę. Nawet jeśli ktoś dostał rentę czy emeryturę w 1980r. lub 1990r., to w latach 1993 - 1998 miał zmniejszoną waloryzację tzw. kwoty bazowej. I dostanie za te lata podwyżkę.
      Ostatecznie Sejm ustalił następujące terminy waloryzacji starego portfela:

  • dla osób urodzonych przed l stycznia 1930 - w marcu 2005, 2006r.;
  • dla osób urodzonych po l stycznia 1990 - w marcu 2007, 2008, 2009, 2010r.
Otrzymają również jednorazową "osłonę" emeryci i renciści, którzy mają najniższe ustawowe emerytury i renty. Będzie to pewnie wypłata l00,00zł w marcu 2005r. dla pobierających najniższą emeryturę, rentę rodzinną lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i 75 zł. dla pobierających rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Ryszard Grabowski


* To nie jest garnuszek ZUS-u, to są nasze pieniądze ze składek, płaconych przez całe lata pracy - Redakcja.

Biuletyn nr 2005/2 - pismo Okręgowej Izby lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku.
Dla członków izby lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004