Strona główna OIL

   


 
POBORY LEKARZY W SZPITALACH (bez dyżurów)

SZPITAL Ordynator z-ca Ordynatora Starszy Asystent Asystent
brutto zł. netto zł. brutto zł. netto zł. brutto zł. netto zł. brutto zł. netto zł.
PSK Białystok4.177-3.294-2.250-1.800-
DSK Białystok4.2762.8182.7291.8052.2691.5041.7001.132
Białostockie Centrum Onkologii4.520-2.900-2.224-1.620-
Woj. Szpital Specjalistyczny im. K. Dłuskiego3.6542.2763.3922.1132.5541.5911.8051.124
Woj. Szpital Zespolony w B-stoku3.3872.2002.6511.7291.8971.2371.5671.022
Szpital Wojewódzki w Suwałkach3.2542.1412.4821.6371.8331.2151.7001.128
Szpital Wojewódzki w Łomży3.6162.3862.7101.7891.8091.1941.7041.124
Szpital p/Gruźliczy w Białymstoku5.4203.5904.1602.7603.4002.2803.5202.300
Szpital Psychiatryczny w Choroszczy3.2462.163--2.1441.4462.0091.383
Szpital Psychiatryczny w Suwałkach2.1461.4242.8801.9482.3931.6222.1841.444
Szpital Miejski w Zambrowie3.9243.433--2.4922.1202.1511.448
Szpital Miejski w Białymstoku3.7222.3901.9851.3631.4229941.370960
Szpital Powiatowy w Augustowie3.7252.3723.0542.0122.1341.4231.8621.210
Szpital Powiatowy w Sejnach4.2252.8283.1762.1272.4061.5752.2211.517
Szpital Powiatowy w Bielsku Podlaskim3.4682.3232.1561.4261.8541.2821.4431.010
Szpital Powiatowy w Hajnówce3.0702.0021.7861.1651.8481.2051.9261.256
Szpital Powiatowy w Siemiatyczach3.5942.4082.3021.5651.9431.3311.7931.233
Szpital Powiatowy w Sokółce3.0902.0982.7281.8602.1811.4991.8831.303
Szpital Powiatowy w Kolnie3.1141.9962.0201.3241.7551.1341.455918
Szpital Powiatowy w Wys.-Maz.3.400-2.951-1.918-1.718-
Szpital Powiatowy w Grajewie3.4572.191--2.1711.3801.5881.041
Szpital Powiatowy w Łapach2.7091.7672.5811.6841.7831.1631.514988
Szpital Powiatowy w Dąbrowie Białostockiej4.0972.157--2.3391.2191.570726


Komentarz: Informacje zamieszczone w powyższym zestawieniu uzyskano dzięki życzliwości PP Dyektorów poszczególnych szpitali Podlasia. Jedynie ze szpitala w Mońkach nie uzyskaliśmy danych.
Analiza tabeli wskazuje na dwa główne zjawiska:

  1. Średnie płace we wszystkich badanych grupach lekarskich (ordynatorzy, ich zastępcy, starsi asystenci i asystenci) są żenująco niskie zarówno w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, jak i z innymi Regionami w Kraju.
  2. Różnice wysokości zarobków, występujące pomiędzy poszczególnymi szpitalami, trudno byłoby wytłumaczyć w jakikolwiek logiczny sposób - nie zależą one od wielkości i referencyjności oddziału lub szpitala, intensywności pracy, zadłużenia zakładu, ani też od indywidualnych kwali.kacji lekarza.

Wydaje się, że wielkość płac lekarzy szpitalnych jest spuścizną systemu PRL-owskiego, który w naszych szpitalach nadal "ma się dobrze".

Jan Stasiewicz

Biuletyn nr 2005/2 - pismo Okręgowej Izby lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku.
Dla członków izby lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004