Partnerami serwisu są:Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
 

 Gazeta Lekarska  Przegląd numerów Gazety Lekarskiej  Rocznik 2003 Gazety Lekarskiej  Numer 2003-04  Zmiany w Ministerstwie Zdrowia 

1 kwietnia br. na konferencji prasowej minister zdrowia Marek Balicki poinformował, że podał się do dymisji. Prezes Rady Ministrów Leszek Miller dymisję przyjął.
Nowym ministrem zdrowia została Ewa Kralkowska, która do 17 marca br. pełniła funkcję sekretarza stanu w tym ministerstwie.
Prezes Rady Ministrów powołał:

  • Leszka Sikorskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.
  • Janusza Opolskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia
  • Wiktora Masłowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Leszek Sikorski
sekretarz stanu

Lat 47, doktor medycyny, po studiach lekarskich na Akademii Medycznej w Poznaniu, przez 20 lat pracował w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Długiej jako chirurg, nauczyciel akademicki; w latach 1994-2000 dyrektor szpitala. Żona Wanda jest lekarzem, nauczycielem akademickim; ma dwóch synów: Marcin - jest studentem prawa i administracji w Szczecinie, Wojtek zaś licealistą w Poznaniu.
W 2000 r. został dyrektorem Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Od listopada 2001 r. członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. W 2002 r. został radnym Sejmiku z listy SLD-UP i ponownie wybrany na członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Zaangażowany w działalność społeczną.
Udziela się w Stowarzyszeniu Wielkopolskich Pozytywistów, Towarzystwie Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, Towarzystwie Chirurgów Polskich oraz Stowarzyszeniu Nauk o Zdrowiu. Aktywnie uczestniczy w programach rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Interesuje się architekturą, ogrodnictwem i łowiectwem. Może nie poraża otwartością i bywa bardzo zasadniczy, ale można się z nim dogadać - twierdzą nasi czytelnicy z Wielkopolski, trochę zaskoczeni jego awansem na wiceministra.

Janusz Opolski
podsekretarz stanu

Lat 57, doktor medycyny, absolwent warszawskiej Akademii Medycznej, specjalizacja z medycyny społecznej i organizacji ochrony zdrowia. Ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i obronności na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej, studia w zakresie integracji i bezpieczeństwa europejskiego w Wojskowej Akademii Technicznej. Odbył liczne szkolenia w zakresie planowania i organizacji opieki zdrowotnej, epidemiologii, zarządzania rozwojem kadr, marketingu i jakości, m.in. w: Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Helsinkach, Ecole Nationale de la Sante Publique w Rennes, Daughters of Charity National Health System w Indianapolis.
Dotychczas pracował m.in. jako dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Warszawa Mokotów, dyrektor Gabinetu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w ekipie śp. prof. Ryszarda Jacka Żochowskiego, Światowej Organizacji Zdrowia, a ostatnio jako prezes Agencji Rezerw Artykułów Sanitarnych.
Jest autorem wielu prac naukowych w zakresie medycyny społecznej, zdrowia publicznego, polityki zdrowotnej, badań nad systemami opieki zdrowotnej, zdrowia międzynarodowego i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, AM w Warszawie, Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości.
W przeszłości był członkiem PZPR i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu w 1989 r., a następnie założycielem i wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej.

Wiktor Masłowski
podsekretarz stanu

Lat 47, lekarz anestezjolog i specjalista w zakresie zarządzania zdrowiem. Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej, ukończył studia podyplomowe z ekonomiki zdrowia na Wydziale Nauk Gospodarczych Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowe Studium Ubezpieczeń w Szkole Głównej Handlowej oraz wyższy kurs obronny w Akademii Obrony Narodowej.
Pracował jako lekarz w Szczecinie i Żywcu. Był dyrektorem ZOZ-u w Żywcu, dyrektorem Departamentu Polityki Zdrowotnej i Przekształceń Systemowych w Ministerstwie Zdrowia, dyrektorem Ośrodka Opieki Zdrowotnej Telewizji Polskiej SA, a ostatnio dyrektorem Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy "Attis" w Warszawie.
Od 1998 r. jest konsultantem Prezydenta RP ds. reformy ochrony zdrowia i prezesem zarządu Federacji Związków Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej.
Autor licznych publikacji na temat systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zasad tworzenia biznes planu i negocjowania umów z kasą chorych, zasad tworzenia zakładów samodzielnych, reformy opieki zdrowotnej.
Dwukrotny laureat (1994 i 1995) tytułu "Menedżera Roku", nadawanego przez Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej za wybitne osiągnięcia w zakresie zarządzania opieką zdrowotną.
Jest żonaty i ma trzech synów.

ms
fot. Marek Stankiewicz


Gazeta Lekarska 2003-04 - pismo izb lekarskich. Wydawca: Naczelna Rada Lekarska.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2005  
Korespondencja: redakcja@gazetalekarska.pl  
Uwagi techniczne: serwis@gazetalekarska.pl  
Data utworzenia: 2007-04-04