Partnerami serwisu są:Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
 

 Gazeta Lekarska  Przegląd numerów Gazety Lekarskiej  Rocznik 2000 Gazety Lekarskiej  Numer 2000-04  Jerzy Bazyli Dekański - wspomnienie 

Dr med. Jerzy Bazyli Dekański ur. 2.12.1897 r. we Lwowie, zm. 28.02.2000 r. w Warszawie
Stosunkowo niedawno, bo 2 listopada 1997 r. uroczyście obchodziliśmy Jego 100-lecie. W tymże samym roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Medalem „Gloria Medicinae”. OIL w Warszawie przyznała Mu godność Delegata Honorowego. Prezydent Rzeczypospolitej odznaczył Go Krzyżem Komandorskim „Polonia Restituta”.

Po wojnie, zdemobilizowany i emerytowany (Uniwersytet w Edynburgu), pozostał w Wielkiej Brytanii poświęcając się pracy naukowej przy syntezie leków. Domeną Jego zainteresowań były hormony przysadki oraz środki przeciwko przerostowi prostaty. Pracował twórczo do 90 roku życia, po czym wrócił do kraju i osiedlił się w Warszawie. Wznowił swoje uprawnienia lekarskie. Prawo praktyki nowego już wzoru uzyskał wiosną 1997 r. Dokumenty emeryta wojskowego otrzymał dzięki staraniom Naczelnej i Wojskowej Izby Lekarskiej dopiero w 102 roku swego życia.

Brał czynny udział w życiu izby warszawskiej i w Kole SPSan i CWSan przy WAM. Wiele książek i pamiątek ofiarował Zbiorom Specjalnym Głównej Biblioteki Lekarskiej.

 

Był pierwszym, który w izbie warszawskiej pospieszył z pomocą powodzianom składając 150 funtów już w lipcu 1997 r. Ofiarę uzupełniał o comiesięczne, regularne wpłaty. Po powodzi hojnie wspierał GBL, Dom Lekarza Seniora, Fundację OIL w Warszawie „Pro Seniore” oraz Stowarzyszenie Twórców Muzeum Zamku Ujazdowskiego.

Do samego końca sprawny umysłowo cieszył się autorytetem i niekłamaną sympatią wszystkich lekarzy, którzy z Nim się zetknęli i Go znali, a zwłaszcza wychowanków SPSan i Edynburga. Utrzymywał kontakty z WAM w Łodzi, która odziedziczyła tradycje CWSanu, Uniwersytetem w Edynburgu, którego był wykładowcą oraz ze swoimi wychowankami rozsianymi w kraju i na świecie.

Nie chciał spisać swoich wspomnień. Uważał, że istotne fakty są już zapisane, Jego zaś osobisty komentarz mógłby okazać się niesprawiedliwy dla osób, które przeżył.

Pozostawił po sobie z pierwszej żony syna Leszka, doktora chemii, od lat już emeryta oraz córkę Iwonę, zamężną za Amerykaninem; z niej miał wnuki i prawnuki.

Zgodnie żył z rodziną drugiej żony wywodzącej się z Radomia. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miał.

Zmarł 28 lutego w domu, w Warszawie. Zwłoki nakazał skremować. Pogrzebanie urny odbyło się 8 marca na cmentarzu w Wawrzyszewie.

Niezwykle skromny (nie używał tytułu profesora, choć pełnił jego funkcje przez blisko pół wieku) i małych wymagań osobistych, Jerzy B. Dekański pozostanie naszym niedościgłym wzorem Żołnierza, Lekarza, Dydaktyka, Wychowawcy, Naukowca, Człowieka i Obywatela.

Wychowankowie z CWSan i SPS

 

Gazeta Lekarska - pismo izb lekarskich. Wydawca: Naczelna Rada Lekarska.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2005  
Korespondencja: redakcja@gazetalekarska.pl  
Uwagi techniczne: serwis@gazetalekarska.pl  
Data utworzenia: 2007-04-04