Partnerami serwisu są:Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
 

 Gazeta Lekarska  Przegląd numerów Gazety Lekarskiej  Rocznik 1999 Gazety Lekarskiej  Numer 1999-12  Dzień radosny, szczęśliwy 

Emeryci

Dzień radosny, szczęśliwy

Dzień 27 października 1999 r. winien okazać się dniem pomyślnym dla emeryckiego środowiska lekarskiego.

W dniu tym w Warszawie Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego przekazał Domowi Lekarza Seniora samochód. Karetkę osobowo-towarową KIA Pregio na 6 osób. Samochód ten będzie odtąd służył pensjonariuszom Domu, jeśli zechcą gdzieś wyjechać na wycieczkę, jak też będzie mógł przewozić ładunki nie mieszczące się w zwykłym samochodzie osobowym.

Dar okazał się strzałem w dziesiątkę. Samochód taki był marzeniem zarówno dyrekcji z dyr. Lilią Rogozińską na czele, jak i wszystkich pensjonariuszy. Jego nabycie było jednak poza możliwościami Domu.

Z okazji przekazania daru w Domu Lekarza Seniora odbyła się uroczystość uświetniona występem Haliny Kunickiej, która wespół z Lucjanem Kydryńskim i Jerzym Doerflem dali społecznie recital swoich talentów.

W tymże dniu, na warszawskiej Ochocie nastąpiło podpisanie aktu notarialnego, w którym przekazano Fundacji „Pro Seniore” na własność dar w postaci leśnej działki w Wildze.

Ofiarodawczynią tego hojnego daru serca była prof. dr hab. med. Teresa Ostrowska, historyk medycyny, córka prof. dr. med. Władysława Ostrowskiego, chirurga, kierownika Kliniki Torakochirurgicznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego z lat, kiedy o Akademii Medycznej nikomu się nie śniło, a Kliniki Uniwersyteckie odtwarzały się w Szpitalu Dzieciątka Jezus po zniszczeniach wojennych i Powstaniu.

Niedawno właśnie obchodziliśmy 50 rocznicę zgonu Profesora, który, niestety, nagle przedwcześnie zmarł w czasie pierwszego po Wojnie Zjazdu Chirurgów Polskich w Krakowie.

Teraz działka stanowi własność hipoteczną Fundacji, a pośrednio Izby Warszawskiej i choć leśna, i bez prawa zabudowy, stanowi trudną do oszacowania wartość materialną i moralną dla lekarzy - seniorów, a pośrednio dla całego środowiska lekarskiego.

Tak więc zaiste lekarze emeryci i renciści Warszawy i Polski mogą uznać 27 października br. za swój dzień szczęśliwy.

Otrzymali działkę leśną w Wildze, do której będą mogli dojechać własnym samochodem. Choćby na weekend.

Spisał ku pamięci

Józef Hornowski

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2005  
Korespondencja: redakcja@gazetalekarska.pl  
Uwagi techniczne: serwis@gazetalekarska.pl  
Data utworzenia: 2007-04-04